KONYA GERİ DÖNÜŞÜM

Konya geri dönüşüm faaliyetleri yürütmek açısından hem coğrafi olarak hem de geri dönüşüme kazandırılacak ürünlerin fazlalığı açısından verimin yüksek olduğu kentlerden birisidir. Genel olarak yapılan geri dönüşüm faaliyetleri kentteki atık ürünlerin toplanmasını ve belirli işlemlerden geçerek yeniden kullanıma kazandırılmasını kapsamaktadır. Yapılan ayıklama, sınıflandırma ve presleme işlemeleri sonrasında atık ürünler ile üretilen yeni ürünler birbirinden farklı yapıda ve farklı kullanım alanlarında kullanılan ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülkemizde geri dönüşüm faaliyetleri açısından oldukça büyük faaliyetler yürüten Biokent Geri Dönüşüm; kağıt ve cam sanayiine yönelik geri dönüşüm faaliyetleri vermenin yanı sıra çelik ve metal ürünlerin geri dönüştürülmesinde etkin bir rol oynamaktadır.

Konya Geri Dönüşüm Faaliyetlerinin Faydaları

Konya geri dönüşüm faaliyetleri, doğanın kirlenmesini engellenmenin yanı sıra farklı alanlarda da birçok faydayı beraberinde getirmektedir. Konya geri kazanım faaliyetleri sonucunda bölge yararında görülen birçok avantaj bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları şunlardır;

Hammaddelerin tüketiminin azaltılması

Enerji tasarrufunun sağlanması

Atık miktarının azaltılması

Ekonominin kalkınması gibi yararları bulunan Konya geri dönüşüm hizmetlerinin sağladığı en büyük yarar ise ekonomiye olan katkısıdır. Geri kazanım faaliyetleri, hammaddelerin ve doğal kaynakların azalmasını engellediği için hızlı tüketimin önüne geçmekte ve üretilen yeni maddeler daha uygun fiyata satıldığı için ekonomik anlamda kalkınmanın gerçekleşmesinde etkin rol oynamaktadır.

Konya Geri Dönüşüm Faaliyetleri Sonucunda Üretilen Preslenmiş Çelik Talaşı

Konya geri dönüşüm faaliyetleri sonucunda Biokent Geri Dönüşüm tarafından üretilen preslenmiş çelik talaşı bölge ekonomisine oldukça katkı sağlamaktadır. Konya preslenmiş çelik talaşı üretimi yapılan şehirlerimizden önde gelen bir ildir. Çünkü genel olarak firma bünyesinde çalıştırılan alanında uzman kişiler preslenmiş çelik talaşı üretmek açısından birçok faaliyeti bir arada gerçekleştirmektedir. Firmamız elde edilen çelik ve metal atıklarını öncelikle metaryallerine göre sınıflandırmakta ve aynı sınıf içerisinde kalan atıklardan talaşlar üretilmektedir. Firmamızın oldukça dikkat ettiği bir husus olan sınıflandırma işlemleri kaliteli metaryallerin geri kazanılmasını sağlamaktadır. Konya geri dönüşüm faaliyetleri sonucunda kazanılan preslenmiş çelik talaşı hem ulusal markalara hem de global markalara pazarlanarak uluslar arası pazarda satışa sunulmaktadır.