GERİ KAZANIM ÖNEMİ

Konya geri kazanım önemi fazla olan kentlerden birisidir. Hem jeopolitik konum olarak Türkiye'nin merkezinde bulunması hem de diğer çevre illerden ulaşımın kolay sağlanması geri kazanım dendiğinde Konya'yı ön plana çıkaran unsurlardır. Geri kazanım faaliyetleri gerçekleştirilmesi için uzman ekiplerin gerekliliği her zaman vurgulandığı için Biokent Geri Dönüşüm son dönemlerde Konya bölgesinde yürüttüğü kağıt, cam, metal ve çelik geri dönüşümü yaparken çalışanlarının ilgili atıkları yakından tanıyabilecek, sınıflandırabilecek ve geri dönüşüm faaliyetlerini yönetebilecek kişiler ile çalışmaya önem göstermektedir.

Konya geri kazanım önemini ön plana çıkaran diğer unsurlar ise çevre düzenin sağlanması ve çevre kirliliğine yol açmaması, geri kazanım sonrasında dönüştürülen ürünlerin tekrardan kullanıma elverişli olması ve gerekli tasarrufların sağlanması bulunmaktadır.

Konya Geri Kazanım Önemi ve Çevre Temizliği

Konya geri kazanım öneminin içerisinde belki de en önemli unsur çevre temizliğidir. Firma bünyesinde çalışan kişiler özellikle geri kazanım faaliyetlerinin başarıya ulaşmasında çevre temizliğinin sağlanmasına ve kentin kirlilik oranının düşürülmesini çalışma prensibi olarak edinmişlerdir. Yapılan geri kazanım faaliyetleri sonucunda Konya Geri Dönüşüm oranları ile çevre kirliliğinin azaldığı bir kent haline gelmiştir.

Çevre kirliliğinin azaltılması için yürütülen kağıt, cam, metal ve çelik geri dönüşümleri sonucunda toplanan ürünler kendi içlerinde sınıflandırılarak yeniden üretilen malzemelerin istenilen kaliteye ulaşılmasında etkin rol oynamaktadır. Bu geri dönüşüm faaliyetleri sonrasında hem doğal ortamın korunması sağlanmaktadır hem de yeniden kullanıma kazandırılan ürünler ile beraber ekonomide büyük artış gösterilmektedir.

Konya Geri Kazanım Önemi ve Ekonomik Unsur

Konya geri kazanım önemini ön planda tutan diğer bir unsur ise Ekonomik unsurdur. Ekonomik olarak büyümeyi sağlayan Konya Geri Dönüşüm faaliyetleri özellikle kentteki atıkların yeniden kullanıma kazandırılması ile sağlanmaktadır. Burada yapılan geri dönüşüm faaliyetleri sonrasında üretilen Konya Preslenmiş Çelik Talaşı özellikle ekonominin büyümesinde en etkili olan ürünler arasında bulunmaktadır. Genel olarak demir ve çelikler ağır sanayii ve inşaat sektöründe kullanıldığı için maaliyet oranları yüksek olabilmektedir. Geri dönüşüm faaliyetleri sonucunda üretilen Konya Preslenmiş Çelik Talaşı ise hem aynı kullanıma uygunluğu ile hem de uygun fiyatta satılmasından dolayı ekonomiye büyük katkısı bulunmaktadır.